Jak odczytać diagram akordu na gitarze?
Wiele osób, które uczy się grać na gitarze, rozpoczyna swoją przygodę od nauki chwytów na gitarę. Takie podejście, jest dobrym wyborem dla osób, które po relatywnie krótkim czasie, chcą zagrać jakąś piosenkę przy ognisku, lub Kolendę przy rodzinnym stole. Aby jednak rozpocząć naukę chowów na gitarze, musisz dowiedzieć się, jak odczytywać diagramy akordów.
Odczytywanie diagramów akordów jest proste, ale musisz poznać kilka podstawowych oznaczeń, które Ci to umożliwią.
Co przedstawia diagram akordu?
- Gryf gitary
- Struny
- Palcowanie
- Numer progu
Na niektórych stronach diagramy mogą się nieznacznie róznić, jednak zasada odczytywania jest zawsze taka sama. Na naszej stronie diagramy są przedstawiane w pozycji pionowej. Jedyne o czym musisz pamiętać, to że struny basowe (czyli te grubsze) są przedstawione po lewej stronie diagramu, a struny wiolinowe po prawej.
Na naszej stronie, diagramy są rysowane w pozycji pionowej. Gdy na innych stronach spotkasz diagramy poziome, to pamiętaj, że struny basowe są narysowane na dole, a wiolinowe na górze. Inaczej mówiąc w diagramach poziomych, struny gitary są narysowane do góry nogami, co może być mylące w szczególności dla początkujących gitarzystów.
Poniżej są przedstawione 3 przykładowe diagramy i kilka wyjaśnień:
Wyjaśnienie oznaczeń diagramu
- Puste kółka - widoczne u góry diagramu, oznaczają, że w tym akordzie ma wybrzmieć pusta struna.
- Krzyżyk - widoczny u góry drugiego diagramu oznacza, że struna nie powinna wybrzmiewać w danym akordzie.
- Czarne kółka - narysowane na różnych strunach i progach, pokazują które struny muszą zostać dociśnięte, na których progach.
-
Numery na dole diagramu - oznaczają palcowanie, czyli którym palcem należy docisnąć strunę. Palce numerowane, są następująco:
- Palec wskazujący
- Palec środkowy
- Palec serdeczny
- Palec mały
- Numer progu - na 3 diagramie, jest przedstawiony akord barowy. Akordy z poprzeczką, mogą być chwytane na różnych prograch. W tym przykładzie akord jest chwycony na piątym progu, o czym mówi oznacznie 5fr.
Komentarze