Gitara klasyczna czy akustyczna – co wybrać na początek?

Zobacz tabulatury dla artystów na literę:

Jeżeli postanowiłeś nauczyć się grać na gitarze, to zapewne borykasz się z pytaniem, jaką gitarę kupić? Czy powinna to być gitara klasyczna, bądź też może akustyczna? Gitarę elektryczną pominiemy w tych rozważaniach, choć znam osoby które swoją przygodę rozpoczęły od gitary elektrycznej.

Z punktu widzenia laika, gitary te wyglądają bardzo podobnie, na upartego możesz odtwarzać na nich te same utwory. Jednak jeżeli lepiej przyjrzeć, to występuje kilka istotnych różnic.

Różnice między gitarą klasyczną a akustyczną

Gitary klasyczne mają struny nylonowe, w przeciwieństwie do gitar akustycznych, które wykorzystują struny metalowe. Warto wspomnieć, że gitary akustyczne są wykorzystywane w bardzo wielu gatunkach muzycznych i często wybierane są jako pierwszy instrument. Takie rozwiązanie, może jednak nie być dobre dla każdego początkującego gitarzysty. Poniżej znajdziesz co jeszcze różni te gitary.

Która gitara jest lepsza na początek?

Bez względu na to jaką gitarę wybierzesz, nauka gry na gitarze to jest ogrom pracy. Nie jest to czynność, której nauczysz się w weekend.

Co prawda w każdym dniu możesz zrobić krok na przód, ale ważne aby gitara Ci to ułatwiała. Nie warto rozpoczynać naukę gry na starej gitarze, w której pozycja strun nad gryfem znacznie utrudnia naukę. Taki instrument, może Cię tylko zniechęcić i dawać Ci wrażenie, że wszystko robisz źle, a tymczasem problemem jest „zepsuta” gitara.

Warto dodać, że gitary akustyczne nadają się do szerszego repertuaru muzyki. Dodatkowo nauczyciele muzyki nie tolerują gry kostką na gitarze klasycznej, ale wcale nie musisz się sugerować ich zdaniem.

Jaki instrument wybierzesz, to najważniejsze aby nie brakło Ci zapału. Gdy nabierzesz wprawy, to po pewnym czasie zawsze będziesz mógł zmienić zdanie i rodzaj gitary. Jest to o tyle łatwe, że różnice te są stosunkowo niewielkie. A na pewno nie tak duże jak między grą na gitarze, a grą na skrzypcach.

Komentarze