Akcesoria do gitary – bez czego nie sposób się obejść?

Akcesoria do gitary

Do gry na gitarze teoretycznie potrzebny jest tylko instrument, jednak różnego rodzaju akcesoria potrafią ułatwić jego strojenie, przechowywanie, czy transportowanie. Obowiązkowy jest między innymi zapasowy komplet strun, który najlepiej schować do futerału czy pokrowca, żeby móc z niego skorzystać, kiedy niespodziewanie jedne ze strun pęknie. Co jeszcze warto mieć, grając na gitarze?

Akcesoria gitarowe niezbędne już na starcie

Już przy zakupie pierwszej gitary warto pomyśleć o kilku akcesoriach, bez których trudno się obejść. Mowa między innymi o komplecie zapasowych strun. Struny zużywają się nie tylko podczas gry na gitarze, ale także przez sam fakt, że pozostają naciągnięte nad gryfem. Przynajmniej raz na pół roku należy je wymienić dla jak najlepszej barwy dźwięku, a jeśli któraś pęknie niespodziewanie dobrze mieć w futerale zapasową sztukę.

Futerał lub pokrowiec to kolejna niezbędna rzecz dla każdego gitarzysty. Instrument powinno się przechowywać w odpowiednich, a przede wszystkim bezpiecznych dla niego warunkach, w czym najlepiej sprawdzają się usztywniane futerały. Miękkie materiałowe pokrowce są lżejsze i zajmują znacznie mniej miejsca, ale nie chronią gitary w pełni.

Kolejnym przydatnym akcesorium gitarowym, szczególnie dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym instrumentem, jest stroik nazywany także tunerem. Stroiki, jakie można znaleźć w sklepie muzycznym https://hurtowniamuzyczna.pl to małe urządzenia ze wbudowanym głośnikiem, które pomagają w nastrojeniu gitary bądź innego instrumentu.

Jakie akcesoria mogą wzbogacić grę na gitarze?

Gitarzyści, którzy mają za sobą naukę podstaw, często korzystają z różnych akcesoriów, takich jak na przykład efekty do gitary elektrycznej. Grając na instrumencie klasycznym, warto wyposażyć się w kilka kostek nazywanych także piórkami o różnej grubości, wieszak, na którym można powiesić gitarę i wyeksponować ją we własnym salonie, albo kapodaster skracający menzurę strun. Menzura to czynna część struny, czyli ten jej fragment, od progu aż do mostka, który wprawia się w drgania podczas gry na instrumencie. Kapodaster chwyta struny na wysokości dowolnego progu, podwyższając brzmienie każdej z nich.

Ze szczególnie bogatego wyboru akcesoriów korzystać mogą gitarzyści grający na instrumencie elektrycznym. W sklepach muzycznych dostępna jest cała masa efektów, wzmacniaczy, różnej klasy przewodów, czy kontrolerów. Każdy efekt gitarowy daje możliwość otrzymania zupełnie innej barwy dźwięku na jednym i tym samym instrumencie.

Komentarze