Jaki instrument do akompaniowania

Jaką gitarę do akomponiowania wybrać?

Znany szerokiej publiczności cytat „Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej” jest jak najbardziej aktualny. Możemy nawet wyjść znacznie dalej poza ten temat i nie tylko śpiewać każdy może, ale i grać każdy może, no może z pewnymi wyjątkami prawie każdy. Są oczywiście łatwiejsze i trudniejsze instrumenty muzyczne a wśród nich są takie, które idealnie nadają się do akompaniowania podczas śpiewania.

Zdecydowany prym w tej grupie instrumentów wiedzie gitara i jej podobne. Oczywiście nie oszukujmy się, że gitara należy do łatwych instrumentów. Tak nie jest, pomimo że taka opinia krąży, ale też nie jest ona jakość wyjątkowo trudna. Naturalną koleją jest to, że żeby grać na wysokim poziomie to należy poświęcić temu instrumentowi wiele setek godzin ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy wstanie nauczyć się podstaw w znacznie szybszym tempie. Do tego, żeby w prosty amatorski sposób akompaniować wystarczy poznać nam kilka podstawowych chwytów i opanować odpowiednią technikę bicia. Taki podstawowy poziom możemy osiągnąć już po kilku pierwszych tygodniach uczenia się.

Jaką gitarę wybrać?

Gitary możemy podzielić sobie na takie cztery podstawowe rodzaje: gitary klasyczne, gitary akustyczne, gitary elektryczne i gitary basowe. Tymi dwoma ostatnimi tzn. gitarami elektrycznymi i basowymi nie będziemy się w tym artykule zajmować, a skoncentrujemy się na tych dwóch pierwszych. I właśnie do tych najpowszechniej używanych gitar podczas amatorskiego akompaniowania należą te klasyczne zwane popularnie pudłem oraz gitary akustyczne. Te dwa rodzaje najlepiej nam się sprawdzą przy takim hobbistycznym graniu i akompaniowaniu do piosenek ludowo-biesiadno-ogniskowych. Przede wszystkim budżetowe modele są w bardzo przystępnych cenach, bo już za ok 400-600 złotych możemy kupić nową bardzo fajnie brzmiącą gitarę.

Wybierając dany instrument ważne jest by dopasować ją odpowiednio rozmiarowo. Tutaj warto zaznaczyć, że gitary akustyczne są poniekąd potężniejsze, ponieważ mają w stosunku do gitar klasycznych większe pudło rezonansowe. To też sprawia, że są zdecydowanie głośniejsze niż gitary klasyczne. Natomiast gitary klasyczne mają mniejsze pudło rezonansowe, za to trochę szerszy posiadają gryf. Brzmieniowo gitary klasyczne w stosunku do akustycznych są delikatniejsze i cieplejsze. Te różnice brzmieniowe wynikają również z tego, że w gitarach klasycznych mamy struny nylonowe, a w gitarach akustycznych stalowe. Standardowy rozmiar dla osoby dorosłej i młodzieży powyżej 160 cm wzrostu to 4/4, bez względu na rodzaj gitary. Osoby niższe i drobniejsze mogą wybrać rozmiar 7/8 lub jeszcze mniejszy 3/4. Są też rozmiary przeznaczone typowo dla najmłodszych 1/2, 1/4 i 1/8.

Wybór odpowiedniego rozmiaru zwłaszcza w przypadku dziecka jest bardzo ważną kwestią, ponieważ zbyt duża gitara może tylko zniechęcić naszego małego artystę do ćwiczenia na niej. Generalnie przyjmuje się, że naukę najlepiej rozpocząć właśnie na instrumencie akustycznym, a nie elektrycznym. Gitara klasyczna czy akustyczna mniej błędów wybacza i jest bardziej wymagająca technicznie, ale za to nie wymaga zasilania elektrycznego ani żadnego dodatkowego wzmacniacza dzięki czemu jest znacznie wygodniejsza, jeżeli chodzi o jakieś plenerowe użytkowanie. 

Gitara dla leniwców

Takim stwierdzeniem możemy określić bardzo popularne w ostatnim czasie ukulele. Jest to niesamowicie sympatyczny instrument, który brzmieniowo jest bardzo podobny do gitary, a na którym nauka jest zdecydowanie prostsza. Tam, gdzie w gitarze potrzebujemy do złapania określonego akordu trzech czy czterech palców, w ukulele wystarczą nam jeden lub dwa. Jest to spowodowane między innymi tym, że w ukulele mamy tylko cztery struny do dyspozycji, a nie sześć jak w gitarze. Oczywiście ukulele nie zabrzmi nam tak pełnie jak gitara akustyczna czy klasyczna, ale jest to bez wątpienia świetna alternatywa dla wszystkich tych, którzy szukają fajnego a jednocześnie prostszego od gitary instrumentu do akompaniowania.

Tak naprawdę to tylko od naszego osobistego zaangażowania zależy to czy nauczymy się grać. Dziś nauka jest zdecydowanie prostsza niż miało to miejsce jeszcze 30-40 lat temu. Przede wszystkim dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, gdzie możemy korzystać z wielu dostępnych w sieci materiałów i kursów. Wybór wśród instrumentów też jest znacznie większy niż kiedyś. Osobom zainteresowanym zakupem instrumentu w dobrej cenie polecam odwiedzenie sklepu muzycznego https://muzyczny.pl/16g_Gitary.html.

Komentarze