Jak wybrac gitarę

Nauka gry na gitarze online - tabulatury i ćwiczenia na gitarę

Jeżeli jeszcze nigdy nie kupowałeś gitary i nie wiesz czym się kierować przy jej wyborze, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Podczas zakupy gitary należy brać pod uwagę wiele czynników. Kilka ważnych elementów to:

Gitary możemy kupić zarówno w lokalnym sklepie muzycznym, jak i na aukcji internetowej. Zaletą zakupu w internecie, może być niższa cena, dlatego czasami warto się skusić, na takie rozwiązanie. Dodatkowo takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo nie musisz nawet wychodzić z domu. Ważne jednak, aby podczas takiego zakupy, wybierać sprawdzone marki u renomowanych sprzedawców, posiadających pozytywne opinie innych kupujących.

Jeżeli dużą rolę dla Ciebie gra niska cena, to najlepszym rozwiązaniem może się okazać zakup gitary na Aliexpress. Gdy wybierzesz taką opcję, koniecznie sprawdź, czy dany sprzedawca posiada sporo pozytywnych opinii. Warto też nie kupować najtańszej gitary na tym serwisie, ponieważ najczęściej będzie ona zrobiona ze sklejki. Warto dołożyć parę złotych, ponieważ gitara zrobiona z litego drewna, posiada lepsze właściwości brzmieniowe i będzie ona Wam służyć na dłużej. Minusem zakupu na tym serwisie może być dłuższy czas dostawy, jednak znacznie niższa cena to rekompensuje. Często lokalne sklepy muzyczne za przyzwoite gitary, które można kupić w Chinach już za 150 złotych inkasują ponad dwa razy więcej.

Minusem zakupu przez internet jest fakt, że gitarę możesz przetestować dopiero w domu. Jeżeli obawiasz się kupować gitarę przez sieć, to możesz odwiedzić sklepy muzyczne w okolicach miejsca Twojego zamieszkania – może w tym wypadku zapłacisz trochę więcej, ale możesz od razu usłyszeć, jak prezentuje się zakupiony instrument. Dodatkowo jeżeli nie jesteś zaawansowanym gitarzystą, to na pewno rzetelny sprzedawca będzie Ci służyć fachową radą.

Wróćmy do tematu – kolejne ważne elementy, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru gitary, to niewątpliwie brzmienie instrumentu oraz komfort gry.

Na brzmienie wpływają konstrukcja gitara, a także drewno z jakiego jest zbudowana. Dla przykładu, gitara klasyczna zbudowana ze sklejki nie da tak ciepłego brzmienia, jak gitara z drewna cedrowego. Typ drewna, jednak dla początkującego gracza nie jest najistotniejszą rzeczą. Ważny jest komfort gry, dlatego warto upewnić się, że gryf gitary jest prosty. W tym celu chwyć przed sobą gitarę za pudło rezonansowe tak abyś spoglądał od mostka w kierunku gryfu. Jeżeli gryf jest prosty to jest dobry znak, jeżeli jest natomiast wypukły lub wklęsły – to raczej nie ma się co nad taką gitarą zastanawiać, tylko trzeba szukać innej. Ważne również aby progi gitary nie były ostre, aby nie rozciąć sobie ręki. W tym celu delikatnie obejmij gryf gitary i przejedź ostrożnie po krawędziach progów – jeżeli są dobrze wyszlifowane – to kolejny plus dla gitary.

Kolejnym testem jaki warto podjąć jest dociśnięcie jednej ze strun na drugim i dwunastym progu – jeżeli dociśnięta struna biegnie 1-2mm nad progami pomiędzy Twoimi palcami, oznacza to że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Po pozytywnych oględzinach można przejść do testowania brzmienia instrumentu. Jeżeli nie masz jeszcze pojęcia o graniu, to poproś kogoś znajomego lub sprzedawcę, aby zaprezentował Ci możliwości instrumentu.

Na koniec dodam jeszcze, że swoją przygodę możesz zacząć od dowolnego typu gitary, jednak po latach doświadczenia, przekonałem się że przygodę z tym instrumentem chyba najlepiej zacząć od gitary klasycznej – jest najmniej uciążliwa dla domowników oraz łatwiej przyzwyczaić palce. Dodatkowo zasób ćwiczeń na gitarę klasyczną jest bardzo bogaty, dzięki czemu możesz rozwijać swoje umiejętności krok po kroku

Komentarze