Techniki gitarowe, które musi znać dobry gitarzysta

Chcesz nauczyć się niesamowitych technik gitarowych? Jesteś we właściwym miejscu!

W poniższej lekcji gry na gitarze nauczysz się:

Techniki gitarowe: legato (Hammer-on i Pull-off)

Technika legato dodaje płynności w grze na gitarze. Dzięki tej technice, nie musisz kostkować każdego dźwięku. W przypadku legato, tylko pierwszy dźwięk na danej strunie wydobywany jest za pomocą kostki, a każdy kolejny wybrzmiewa dzięki sile pacy lewej dłoni.

Aby zagrać hammer-on połóż pierwszy palec na dowolnym progu i wydobądź dźwięk za pomocą kostki. Następnie uderz 3 palcem lewej ręki dwa progi dalej. Dzięki takiemu zabiegowi wydobyłeś dzwięk bez używania kostki.

Pull-of jest odwrotnością techniki hammer-on i polega na zerwaniu palca ze struny. Aby o wykonać połóż trzeci palec np. na 7 progu oraz pierwszy palec na 5 progu tej samej struny. Pierwszy dźwięk wydobądź za pomocą kostki, a drugi dźwięk wydobądź „zrywając” strunę trzecim palcem w dół.

Techniki gitarowe: staccato

Staccato jest niejako przeciwieństwem techniki legato. W tej technice artykulacji, każdy dźwięk jest kostkowany. Ponadto, każdy dźwięk jest skracany - czyli po każdym uderzeniu następuje pauza.

Techniki gitarowe: sliding (glissando)

Sliding, czyli przesuwanie, ślizganie – technika ta polega na wydobyciu dźwięku, a następnie przesunięciu palca na wyższe lub niższe progi.

Ćwicząc tą techniką gry, musisz być uważnym, aby nie wyjechać za daleko lub nie skończyć zbyt wcześnie wykonywanego ślizgu.

Warto dodać, że techniką sliding można również grać akordy, co może również dać bardzo ciekawy efekt. Jest bardzo często wykorzystywane w muzyce funk’owej, ale nie tylko.

Technikę sliding’u można również wykonywać za pomocą specjalnej rurki (slide), która jest wykonana ze szkła lub metalu. Jest to jednak już większe wyzwanie, bo grając z pomocą rurki musisz być bardziej dokładny i mieć dobrze wyćwiczony słuch.

Techniki gitarowe: vibrato

Vibrato służy do dodawania charakteru pojedynczym dźwiękom. Wykorzystując vibrato powodujesz, że wysokość dźwięku delikatnie wznosi się i opada.

Aby wykonać technikę vibrato, musisz palcami lewej dłoni delikatnie, ale szybko ciągnąć strunę w górę i w dół.

W niektórych gitarach elektrycznych, technikę vibrato można również uzyskać za pomocą wajchy.

Techniki gitarowe: podciąganie strun

Podciąganie strun, jest to technika, która wywodzi się z bluesa. Obecnie podciąganie jest popularne w wielu gatunkach muzyki.

Aby wykonać podciągnięcie, najpierw wydobywamy dźwięk, a następnie podciągamy palcem lewej ręki strunę, do dźwięku właściwego. Najczęściej podciągamy strunę, o pół tonu lub cały ton.

Uwaga! Pociągnięcia lepiej nie wykonywać samym palcem wskazującym. Podciągnięcie daje najlepszy efekt, gdy struna jest podciągana przez minimum 3 palce lewej dłoni. Robi się tak z tego powodu, że jeden palec może nie mieć wystarczającej siły, aby podciągnąć dźwięk o cały ton, dlatego warto sobie sprawę ułatwić, wykonując podciągnięcia.

Inne techniki gry

Podane techniki gry nie są to wszystkie możliwości, jakie można wykonywac na gitarze. Są to tylko niektóre sposoby, które mogą wzbokacić Twoją artykulację w grze na gitarze.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej, to zostaw pytanie w komentarzu.

Komentarze