Historia Fender Jazzmaster

Fender Jazzmaster to gitara powstała w roku 1958, była to wtedy najwyższa półka gitar produkowanych, przez firmę Fender. Reklamowana była jako American Finest Electric Guitar.

Innowacją Jazzmastera była palisandrowa podstrunnica, do tej pory nie wykorzystywana przez producenta. Gitara była najdroższa w katalogu z 1958 roku.

Zastosowano nowe tremolo z osobnym mostkiem i offset-waist body – to nowe patenty Fendera. Gitara była wyposażona w presety do grania Lead i rhythm. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczona była dla graczy muzyki Jazz. Rozbudowany układ elektroniczny, wydał się jednak na tamte czasy zbyt skomplikowany dla gitarzystów, mimo że powstało na ich wyraźne życzenie.

Gitara była wyposażona w tłustsze przetworniki, podobne do Gibsonowskiej konstrukcji p90. Ogólnie Fender, chciał pozyskać graczy, którzy do tej pory grali na gitarach Gibson. Brzmienie Jazzmastera jest cieplejsze i bardziej miękkie niż to jakie znamy z gitar Telecaster i Stratocaster.

Jazzmaster był niewątpliwie krokiem naprzód, jeśli chodzi o konstrukcję gitar elektrycznych, był na pewno kolejnym etapem rozwoju dla samej firmy Fender. Jednak mimo początkowego boomu na tę produkcję, szybko przestała ona wzbudzać zainteresowanie graczy, którzy oczekiwali od Fendera, że będzie grał jak klasyczny Fender. Ceny tych gitar drastycznie spadły w latach '70, przez co zyskały one popularność wśród muzyków Punk. W latach '90 wykorzystywane były głównie w muzyce Grunge.

Jazzmaster kosztował w 1958 roku 30 dolarów, co na obecne realia daje około 2100 dolarów, a egzemplarze z końca lat '50 osiągają teraz ceny do 3500 dolarów.

Reklamy Jazzmastera wykorzystywały między innymi dziadka skaczącego na spadochronie, Porsche 356 i londyński autobus Doubledecker.

Zyskała powodzenie w latach '60 wśród muzyków Surf Rock. The Ventures, The Surfaris, The Fireballs.

Freddie Tavares, jeden z konstruktorów, powiedział dla Guitar Player w 1979:

”Kiedy zrobiliśmy Strato, myśleliśmy, że wymyśliliśmy najlepszą gitarę, wtedy powiedzieliśmy sobie, zróbmy jeszcze lepsza, tak powstał Jazzmaster”.

Problemem Jazzmastera były przetworniki, które nie miały żadnego zabezpieczenia przed brumami, to również spowodowało, że kolejna generacja gitar Fendera, czyli Jaguar, miała już przetworniki w metalowej osłonie, zabezpieczającej przed zakłóceniami z sieci.

Specyfikacja:

Gitary Fender są obecnie produkowane w Meksyku, USA, Japonii, a tańsze modele gitar Fender Squier w Chinach, Korei, Indonezji i Indiach.

Komentarze