Akordy na gitarę - chwyty podstawowe

Proste akordy gitarowe są podstawą dla każdego początkującego gitarzysty. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z grą akordami, to ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

Ten darmowy poradnik, pozwoli Ci rozpocząć przygodę z grą na gitarze i dzięki niemu poznasz podstawowe chwyty na gitarę.

Co to są chwyty na gitarę?

Gitarzysta wykonuje chwyty na gitarze

Akord lub mówiąc potocznie chwyt na gitarę, jest to odpowiedni zestaw dźwięków, które wybrzmiewając jednocześnie tworzą harmonię. Gitarzysta nie musi uderzać we wszystkie struny, aby zagrać akord - wystarczy, że uderza tylko w niektóre z nich jednocześnie.

Aby można mówić o akordzie, muszą wybrzmiewać co najmniej trzy dźwięki o różnej wysokości i nazwie. Gdy zagramy trójdźwięk, w którym występuje oktawa, to nie można mówić o akordzie. (Oktawa jest dźwięk o tej samej nazwie, lecz innej wysokości.)

Akordy, można podzielić ze względu na różne kryteria. Na początku Twojej przygody nie jest Ci jednak potrzebna rozbudowana wiedza. Zapamiętaj jedynie, że chwyty dzielimy na akordy durowe oraz mollowe.

W poniższej lekcji poznasz podstawowe akordy, składające się z trzech dźwięków (tak zwana triada). Więcej teorii jak tworzy się akordy na podstawie skali gitarowej, dowiesz się w kolejnych lekcjach.

Poniżej znajdziesz kilka podstawowych akordów, które są przedstawione na diagramach. Jeżeli nie wiesz jak odczytać diagramy, zobacz artykuł Jak odczytać diagram akordu?

W innym artykule znajdziesz równiesz wszystkie podstawowe chwyty gitarowe.

Akordy durowe na gitarę

Akordy durowe brzmią nieco bardziej wesoło. W dzisiejszej lekcji zapamiętaj, że akordy składają się z interwałów. Akord ten składa się kolejno z prymy - czyli podstawy akordu, tercji wielkiej oraz kwinty. Co to dokładnie oznacza dowiesz się w późniejszych lekcjach.

Akordy mollowe na gitarę

Akordy mollowe wprowadzają bardziej melancholijny nastrój. Składają się one z prymy, tercji małej oraz kwinty. Warto dodać, że akordy o tej samej nazwie (akord durowy i molowy), różnią się tylko jednym dźwiękiem, ponieważ tercja wielka jest zastąpiona przez tercję małą.

Kurs gry akordami dla całkowicie początkujących

Poniżej znajdziesz kurs wideo, który wprowadzi Cie do gry akordami. Dopiero co rozpocząłem spontaniczne nagrywanie kursu gry akordami i jeżeli będzie duże zainteresowanie, to na pewno powstaną kolejne lekcje i kursy.

Komentarze