O gitarze Fender Jaguar słów kilka...
Jaguar to kolejna konstrukcja Fendera, po Strao, Tele, czy Jazzmaster. Pojawiła się w katalogu w 1965 roku, cena bazowa za model Sunburst to 379 dolarów – to około 2300 dolarów obecnie, oryginalne modele z lat '60 można kupić za około 2000 dolarów. Jaguar był sprzedawany troszkę drożej bo więcej 30 dolców, niż Jazzmaster.
Gitara niewiele różniła się od Jazzmastera, wykorzystywała ten sam korpus offset-weist, miałew taki sam układ mostka i tremolo. Rożnica polegała na dodaniu tłumika. Byla to innowacja, którą Fender widział, jako rewolucyjną. Firma liczyła, że nowy system, zadomowi się na stałe wśród gitarzystów – jednak się tak nie stało.
Jaguar miał bardzo dystyngowaną metalową, chromowaną płytkę z elektroniką. To pierwszy Fender z 22 progami. Skala gitarki jest również ciekawa – 24 cale, a gryfy były oferowane w 4 szerokościach – te opcje zagościły później w Stratocasterze i Jazmasterze.
Jaguar to pierwszy instrument Fendera, z tak zwanym „chunky” logo, które potem pojawiło się na wszystkich gitarach. Słynne f na płytce mocującej gryf, to też coś co Fender zastosował po raz pierwszy w Jaguarze. Jaguar miał lepsze pickupy niż poprzednik Jazzmaster, wyglądały jak te ze strata, jednak miały taką jakby metalową ramkę, która eliminowała hałaśliwość, na którą narzekali muzycy grający na Jazzmasterze. Elektronika jeszcze bardziej rozwinięta , przełączniki w sekcji Lead i Rhythm. Jaguar był gitara bardzo popularną w pierwszej serii sprzedaży, potem jego sława przygasła. W PRL, firma Defil produkowała gitary Jola 2, przypominające niejako Jazzmastera i Jaguara, tak samo jak Jola wzorująca się na Mustangu, kolejnym z serii.
Specyfikacja:
- Dwa single, osobne układy przełączników, głośność i barwa.
- Obecnie produkowane głównie w Japonii i Meksyku.
- Kolory: "Sunburst", "Ocean Turquoise" i "Olympic White".
Do użytkowników należał muzyk Grunge – Kurt Cobain, który przerobił swojego wstawiając DiMarzio Super Distortion, jak równiez John Frusciante, Sonic Youth, Johny Marr, który również doczekał się sygnatury. W Polsce Artur Rojek z Myslovitz. Gitarkę można zobaczyć również w teledysku RHCP – Under the Bridge. Jej połowa posłużyła jako projekt Jag-Stang. Fender produkuje również kilka modeli w Chinach i Indonezji, pod marką Squier – to tańsze wiosła dla przeciętnego zjadacze chleba. Gitarę jako pierwsi reklamowali The Beach Boys.
Komentarze