Dziecko i gitara elektryczna

Dziecko i gitara elektryczna?

Można spotkać się z wieloma opiniami, że naukę gry powinno rozpoczynać się na instrumencie akustycznym, czyli np.: gitarze klasycznej lub akustycznej. Oczywiście jest w tym dużo racji, bo rzeczywiście dobrze jest, jeżeli dziecko wpierw ma kontakt z takim naturalnym brzmieniem niż brzmieniem przetworzonym elektrycznie. Poza tym pod względem technicznym instrument tradycyjny jakim jest gitara klasyczna czy akustyczna mniej błędów nam wybacza, a to sprawia, że ucząc się musimy bardziej skoncentrować się na dokładności.

Ale co zrobić jeżeli nasze dziecko rzeczywiście nie chce rozpoczynać nauki od tych tradycyjnych instrumentów, tylko od razu chce zacząć od gitary elektrycznej. Czy mamy na siłę go zmuszać do instrumentu akustycznego? Myślę i mam nadzieję, że większość z Was tak myśli, że na siłę nic tu nie zdziałamy, a możemy wywołać tylko odwrotny skutek, w którym to nasza pociecha całkowicie straci chęć do nauki. Muzyka i ćwiczenia są oczywiście wymagające i wymagają poświęcenia odpowiedniego czasu, ale przede wszystkim powinna sprawiać osobie uczącej się radość a w przypadku mniejszych dzieci powinna to też być pewnego rodzaju forma zabawy. Dlatego też idąc za opinią drugiej części gitarzystów, że powinno się od razu ćwiczyć na takiej gitarze, na której chce się docelowo grać, nasze dziecko może rozpocząć naukę od gitary elektrycznej. Z czasem może samo się przekona, że warto dla wzmocnienia swoich palców i poprawienia techniki wziąć do ręki gitarę akustyczną i na niej trochę podszlifować swoją technikę. Zresztą wielu gitarzystów elektrycznych właśnie tak robi i pewne ćwiczenia wykonuje na akustycznej gitarze po to, by swobodniej wykonać te przebiegi na gitarze elektrycznej.

Co jest najważniejsze przy wyborze gitary dla dziecka?

Jak już zdecydujemy się na określony rodzaj gitary, to bez względu czy będzie to gitara elektryczna, akustyczna, klasyczna, czy basowa, to taką elementarną kwestią powinno być dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. I tu producenci gitar stanęli na wysokości zadania i mają oni zazwyczaj w swojej ofercie instrumenty o różnych rozmiarach.

Gitarę dopasowuje się przede wszystkim do wzrostu osoby uczącej się. Zaczynając od najmniejszej mamy do wyboru najczęściej gitary w rozmiarach 1/4, 1/2, 3/4, 4/4. Są jeszcze rzadziej spotykane takie rozmiary jak 1/8, która jest malutką gitarą i takie prawe pełnowymiarowe 7/8.

Dla dzieci o wzroście do 110 cm przyjmuje się, że odpowiedni rozmiar to 1/4. Od 110 do 120 cm wzrostu odpowiednia będzie gitara o rozmiarze 1/2. Natomiast w przedziale wzrostowym 120-150 cm rozmiar 3/4.  Osoby powyżej 160 cm wzrostu śmiało mogą już próbować swoich sił na pełnowymiarowy instrument 4/4. Tutaj też należy podkreślić, że pudło rezonansowe w gitarze klasycznej jest mniejsze od pudła rezonansowego gitary akustycznej w tym samym rozmiarze. 

Gdzie kupić pierwszy instrument?

Jeżeli już decyzja zapadła, że nasze dziecko rozpoczyna swoją przygodę od gitary elektrycznej, to przede wszystkim niech to będzie instrument, a nie zabawka. Unikajcie tego rodzaju zakupów w jakiś marketach spożywczych, bo tam instrumenty są tylko z nazwy instrumentami.

Nie oznacza to oczywiście, że musimy mieć worek pieniędzy na taki instrument dla dziecka, ale nie liczcie, że za 200-300 zł kupicie gitarę elektryczną z piecykiem nadająca się do użytku. A właśnie za takie pieniądze wielkopowierzchniowe sklepy oferują swoje „instrumenty”. To są tak naprawdę tylko zabawki i kupując taką gitarę, tylko w tych kategoriach można to potraktować.

Jeżeli natomiast instrument ma spełniać swoją funkcję i ma nadawać się zarówno do ćwiczenia jak i grania to warto zapoznać się z ofertą specjalistycznych sklepów muzycznych. Tam możemy nie tylko dobrać odpowiednich rozmiarów instrument, ale też liczyć na fachowe doradztwo. 

Podsumowując

Przede wszystkim wybierając dla dziecka gitarę elektryczną dopasujmy ją rozmiarowo.  Zwróćmy również uwagę na wagę instrumentu, by nie był zbyt ciężki. I właśnie między innymi ze względu na wagę gitara elektryczna nie do końca nadaje się dla takich najmłodszych dzieci. Taki najwcześniejszy wiek na gitarę elektryczną to mniej więcej 9-10 lat. Tutaj rozmiar 3/4 gitary będzie najodpowiedniejszym.

Specjalistyczny sklep z instrumentami z dla dzieci znajdziecie na https://www.instrumentydladzieci.pl/.

Komentarze