Jakie struny do gitary?

Poniższy artykuł da Ci wskazówki, na co zwracać uwagę podczas wyboru strun.

Struny do gitary

Jak wybrać struny do gitary.

Często bywa tak, że gitarzysta posiada świetny sprzęt. Gitara elektryczna z wyższej półki, wzmacniacz za okrągłą sumę, a mimo coś nie gra jak powinno. Może to być kwesta starych lub niskiej jakości strun. Bardzo łatwo zapomnieć, że struny to bardzo ważny element brzmienia, a bez odpowiedniego zestawu, nigdy nie osiągniesz pełnego potencjału Twojego sprzętu.

Zakup nowych strun, to najprostszy i najszybszy sposób na poprawienie brzemienia Twojego instrumentu. Dobre struny dadzą Ci komfort gry i poprawią Twoje brzmienie podczas grania prób czy koncertów. Ponadto dobrej jakości struny, dłużej będą dawały świeże brzmienie, dlatego czasami coś, co jest z pozoru tańsze, nie zawsze się opłaca. Niektóre struny z niższej półki dają przyjemne brzmienie, przez pierwsze 2-3 dni, a po tym czasie brzmienie drastycznie się zmienia i wypadałoby założyć kolejny komplet, jeżeli czeka Cię ważny koncert. Przy zakupie kolejnych kompletów miej na uwadze, że dobrej jakości struny będą Ci dłużej służyć. Nie bój się też eksperymentów. Jeżeli posiadasz gitarę z niższej półki, albo co gorsza „trupa”, na którym nie da się grać, to też nie masz się co porywać na struny za najwyższe kwoty, bo to prawdopodobnie Ci w niczym nie pomoże.

Struny powlekane

Większość strun, gitarowych nie jest powlekanych. Struny powlekane specjalną powłoką, są znacznie droższe, ale zachowują świeży dźwięk na znacznie dłużej. Powłoka chroni struny przed dostawaniem się brudu w strukturę struny. A pot z Twoich palców bardzo łatwo jest wchłaniany przez struny niepowlekane, przez co hamuje wibracje i spłaszcza brzmienie.

Niestety jest bardzo niewiele firm produkujących struny powlekane, a pionierem tej technologii jest firma Elixir. Wybór tego typu strun może się wydawać początkowo mało ekonomiczny, jednak z biegiem czasu Ci się to opłaci, bo zobaczysz, że takie struny posłużą Ci znacznie dłużej.

Materiał ma wpływ na brzmienie

Należy pamiętać, że owijka (drut, którym oplatane są struny basowe) jest zrobiona z różnych stopów metali. Jest to o tyle ważne, że wpływa to na brzmienie. Jeden stop da Ci jaśniejsze brzmienie, a drugi bardziej ciepłe. Ponadto struny ze stali nierdzewnej dają nieco inne odczucie pod palcami niż struny niklowane. Podczas eksperymentów, możesz wybrać struny z różnych stopów metali i wybrać brzmienie dopasowane do Twoich potrzeb

Grubość strun

Należy pamiętać, że grubość strun może znacząco wpłynąć na brzmienie. Grubsze struny dadzą Ci bardziej mięsiste brzmienie, ale jest pewien szczegół. Im grubsze struny, tym będziesz musiał włożyć więcej siły, aby docisnąć struny do podstrunnicy. Czasami niewielka różnica w rozmiarze, może znacząco wpłynąć na Twoją grę. Dlatego wybór grubości strun, jest kompromisem Twoich zapotrzebowani i możliwości.

Idealny zestaw strun do gitary

Jeżeli nigdy nie eksperymentowałeś z różnymi rodzajami strun, to zachęcam Cię do spróbowania. Może akurat taki zabieg wprowadzi świeżość do Twojej gry.

Struny w dobrych cenach można znaleźć na strunygitarowe.pl.

Komentarze