Flażolety naturalne

W lekcji tej pokażę na czym polegają flażolety naturalne i przedstawię kilka przykładów za pomocą których będzie można poćwiczyć tą technikę.

Flażolety naturalne, jest to specyficzny sposób wydobywania dźwięków, ponieważ w tej technice nie dociskamy strun do podstrunnicy. Technika ta może dodać pewnego uroku do utworu, jednak nie należy też przesadzać z jej nadużywaniem.

Aby wydobyć flażolet należy delikatnie dotknąć strunę, a następnie po trąceniu struny należy natychmiast podnieść palec lewej ręki, aby nie tłumić tej struny. Ponadto flażolet należy wydobywać dokładnie nad V, VII lub XII progiem (A NIE POMIĘDZY PROGAMI).

Dodam jeszcze że flażolet naturalny wydobywany nad XII progiem ma tą samą wysokość co dźwięk dociskany normalnie na tym progu, jednak barwa tego dźwięku jest inna. Ponadto flażolet wydobywany nad progiem VII ma tą samą wysokość co dźwięk na progu XIX (tej samej struny) a flażolet wydobywany nad progiem V jest tej wysokości co dźwięk z pozycji XXIV. Zależności te można usłyszeć w ćwiczeniu pierwszym.

W tabulaturze flażolety naturalne oznaczane mogą być poprzez znaczek N.H. lub jak jest to w poniższych ćwiczeniach Harm.

ćw.1

Flażolety naturalne - proste ćwiczenie na gitarę

ćw.2

Flażolety te wykonywałem w stroju drop D, jednak w tradycyjnym stroju również można je zagrać.

Flażolety naturalne - strojenie w drop D

ćw.3

Flażolety naturalne - uderzenia przez wszystkie struny

ćw.4

Flażolety naturalne - ćwiczenie 4

Komentarze