Najpopularniejsze modele gitar elektrycznych typu solid-body

Wśród gitar elektrycznych typu solid-body, można wyróżnić kilka charakterystycznych modeli, które są rozpoznawalne nawet przez początkujących gitarzystów. Choć wszystkie modele nieco się od siebie różnią, to nie możemy powiedzieć, że któryś jest lepszy bądź gorszy. Wybór gitary, to tak naprawdę kwestia preferencji oraz gatunku muzyki, który wykonujesz.

Zdjęcia gitar-elektrycznych pochodzą z serwisu muzyczny.pl

Fender Telecaster

Gitara solid body - Fender Telecaster

W roku 1950, Leo Fender stworzył model Esquire, który posiadał jeden przetwornik. Kilka miesięcy później wypóścił ten sam kształt gitary z dwoma przetwornikami pod nazwą Broadcaster, jednak po pewnym czasie nazwa modelu została zmieniona na Telecaster, ponieważ poprzednia nazwa miała pewne problemy ze znakiem towarowym.

Telecaster to pierwsza gitara typu solidbody, której produkcja rozpoczęła się na masową skalę i odniosła wielki sukces. Model ten, swoją popularność z pewnością zawdzęcza swej prostocie, która kryje w sobie elegancję. Na niepowtarzalne brzmienie tej gitary, składa się jej kształt, rodzaj drewna oraz metalowa płytka połączona z mostkiem, w której osadzony jest przetwornik.

Wykorzystywana przez: John Fruscinate (RHCP), Jeff Back, Luther Perkins (Johnny Cash), Kurt Cobain (Nirvana)

Fender Stratocaster

Gitara solid body - Fender Stratocaster

Gitara Fender Stratocaster, zwana czasami również w skrócie jako Strat stała się jedną z ulubioną gitar niemal we wszystkich gatunkach muzycznych. Premiera tej gitary miała miejsce w roku 1954. Rok ten rozpoczął nową erę w wyglądzie gitar elektrycznych. Powstało wiele modeli, których kształt w jakimś stopniu nawiązuje do legendarnego Stratocaster’a.

Podobnie jak w przypadku starszego kuzyna Telecaster’a, kluczową rolę w brzmieniu gitary odgrywa jej kształt oraz 3 przetworniki typu single-coli, którymi można sterować za pomocą przełącznika. Ta gitara nadała bardzo charakterystycznego brzmienia w bluesie oraz rocku. Gitara ta jest również produkowana z innymi przetwornikami, dzięki czemu z powodzeniem znalazła swoje miejsce również w muzyce heavy-metalowej i wielu innych.

Na koniec warto wspomnieć, że jest to pierwsza konstrukcja typu solid-body z ruchomym mostkiem, który umożliwia wydobywanie vibrato.

Wykorzystywana przez : Jimi Hendrix, Ritchie Blackmore, Jeff Beck, David Gilmour, Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, Dave Murray (Iron Maiden)

Gibson Les Paul

Gitara solid body - Gibson Les Paul

Gitarzyści Jazz’owi poszukiwali idealnego kształtu gitary, który będzie się charakteryzował ciepłym brzmieniem, ale w roku 1946 firma Gibson odrzuciła pierwszy projekt. Jednak po pierwszych sukcesach gitar typu solid-body wyprodukowanych przez Fendera, firma Gibson zdecydowała się nie próżnować i 1952 roku wypuściła model sygnowany przez jazzowego gitarzystę Les Paul’a. Od tamtego czasu jest to jeden z najpopularniejszych modeli, a ceny niektórych egzemplarzy sięgają niebotycznych sum.

Wykorzystywany przez: Jimmy Page, Gary Moore, Slash

Gibson SG Standard

Gitara solid body - Gibson Solid Guitar (SG)

Gitara Gibson SG Standard jest to najlepiej sprzedający się model marki Gibson. Jego premiera miała miejsce w 1961 roku i początkowo nazywano go nowym Les Paul’em. W przeciwieństwie to Les Paul standard, model SG posiadał 2 wyraźne wcięcia w korpusie gitary. Ponadto połączenie gryfu z korpusem zostało przesunięte o 3 progi, dzięki czemu gitara stała się lżejsza i zapewniła łatwiejszy dostęp do wyższych progów. Dodatkowo korpus nowego modelu był cieńszy, a gryf smuklejszy.

Gitarzysta Les Paul, jednak preferował oryginalny design gitary i z tego powodu nie chciał sygnować nowego modelu swoim nazwiskiem. Z tego powodu firma nazwała ten model jako Gibson Solid Guitar, lub w skrócie Gibson SG

Wykorzystywany przez: Angus Young (AC/DC), Tony Iommi (Black Sabbath)

Komentarze