Fender Stratocaster

Fender Stratocaster - gitara elektryczna, która zrewolucjonizowała świat. Stała sią ona ikoną muzyki, ikoną gitary. Gitara ta, to najczęściej kopiowany produkt na świecie. Wyróżnia ją mostek Tremolo, 3 przetworniki single coil i osobliwy układ elektroniczny, pozwalający na zmianę aktywnych przetworników – co umożliwia uzyskanie czystego brzmienia, jak również efektu crunch znanego z wielu piosenek. Strato jest wyznacznikiem brzmienia, benchmarkiem wzmacniaczy i testerem gitarzystów.

Stratocaster znalazł się w rękach wielu: Clapton, Hammett, Hendrix, Cobain, Skawiński, SRV, Buddy Guy., Bob Dylan, Burza, Wiktor Daraszkiewicz. Powstały wersje sygnowane nazwiskami wielu gitarzystów, grających różne gatunki, od Blues po Punk, Pop, a nawet Heavy Metal.

Gitary produkowane są w różnych wersjach, w Meksyku, Korei, Chinach, Japonii i oczywiście w USA. Pierwsze modele powstały w roku 1954, w tym roku mamy 70 lecie gitary Fender Stratocaster. Te najdroższe pochodzą z amerykańskiego Custom Shop i osiągają ceny po kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Korpus wiosła zrobiony jest zazwyczaj z olchy, jesionu lub lipy, gryfy zaś są klonowe, czasem z palisandrową nakładką. Gitara posiada 21 progów średniej wielkości. Fender przy prezentacji instrumentu opatentował tak zwane Contour Body, gitara w przeciwieństwie do poprzednika Telecaster, była wygodniejsza, na co miał wpływ wyprofilowany korpus.

Stratocaster wykorzystywany jest głównie w muzyce Blues i Rock, bardzo często POP. Zyskał także uznanie wśród muzyków Punk. W swojej podstawowej wersji nie nadaje się do grania Metalu, jednak muzycy Iron Maiden zmodyfikowali Straty – wsadzając przetworniki typu humbucker pod mostek – uzyskawszy mocne brzmienie charakterystyczne dla Heavy Metal. Yngwie Malmsteen od lat jest endorserem Fendera i od lat gra na Strato ze skalopowana nakładką. W Polsce latami grał na gitarze Strato, Grzegorz Skawiński z Kombii, a także znana jest z rąk Janka Borysewicza z Lady Pank. Gitara z numerem 0001, jest w rękach David Gilmoura z Pink Floyd, jednak nie jest to pierwszy Strat. Usłyszeć go można także na nagraniach i koncertach tego wykonawcy.

Fender Stratocaster brzmi zupełnie inaczej niż Gibsony, odbiega również brzmieniem od Telecastera. Jego kopie, to najczęściej wybierane gitary przez początkujących graczy. A produkcja tej gitary jest prosta, to spowodowało jej sukces.

Komentarze