Pentatonika - a-mol

Pentatonika jest to skala, która składa się jedynie z pięciu dźwięków, jednak gdy się ją dobrze opanuje, to daje ona bardzo spore możliwości. Skala pentatoniczna jest powszechnie wykorzystywana we wszystkich gatunkach muzycznych. Dzięki pentatonice nauczysz się jak improwizować świetne solówki.

Poniżej przedstawiono pentatonikę w pięciu pozycjach, w tonacji a-mol. Pantatoniki nalezy nauczyć się także w pozostałych tonacjach.

Pentatonika - pozycja 1

Pentatonika a-mol w pierwszej pozycji rozpoczyna się od dźwięków A, C, D, E, G.

Pentatonika - pozycja 2

Pentatonika w drugiej pozycji rozpoczyna się od dźwięków C, D, E, G, A.

Warto również wspomnieć, że pentatonika a-mol w drugiej pozycji odpowiada pentatonice C-dur w pozycji pierwszej, czyli tak naprawdę ucząc się jednej skali we wszystkich pozycjach, poznajemy tak naprawdę skalę durową i molową.

Pentatonika - pozycja 3

Pozycję 3 pentatoniki rozpoczynają dźwięki D, E, G, A, C.

Pentatonika - pozycja 4

Kolejny przykład rozpoczynają dźwięki E, G, A, C, D. Czwartą pozycję pentatoniki można rozpocząc zarówno od progu 12, jak również od pustej struny.

Pentatonika - pozycja 5

No i ostatnia pozycja na którą składają się dźwięki G, A, C, D, E.

W tej lekcji poznałeś podstawy skali pentatonicznej. Jeżeli chesz jeszcze lepiej opanować tą skalę, to zachęcamy do zapoznania się z następną lekcją, w której poznasz ćwiczenia oparte na pentatonice a-mol.

Komentarze